طراحی اولین سیستم عامل متن باز در آغاز قرن 15

 
 

 

 
سیستم عاملی خوش نام در دهه 80 میلادی ( آغاز قرن ۱۵ قمری )

خبرگزاری فارس: در دنیای سیستم عامل های رایانه ای محصولات زیادی ظهور کرده اند که بسیاری از آنها به دلیل عدم بهره مندی از حداقل های موجود برای جلب نظر کاربران از میان رفته اند. مرور سریع فهرست سیستم عامل ها نشان می دهد که تعداد آنها و نسخه های مختلف هر یک به صدها مورد می رسد.


به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات فارس، یکی از این سیستم عامل ها که شاید نامش کمتر به گوش کاربران ایرانی خورده باشد، RISC OS است.
این سیستم عامل متن باز در دهه 80 میلادی ( آغاز قرن ۱۵ قمری ) شهرت نسبتا خوبی داشت و توسط شرکت Acorn Computers که مرکز آن در شهر کمبریج واقع بود، طراحی گردید. این سیستم عامل با رایانه هایی سازگار بود که از چیپ ست های ARM استفاده می کردند.
اولین نسخه از این سیستم عامل به نام RISC OS 2.00 در سال 1988 عرضه شد. نام این سیستم عامل مخفف کلمه لاتین Reduced Instruction Set Computing بوده و به نحوه طراحی رایانه های Acorn اشاره داشت که در آنها تلاش شده بود نحوه صدور فرامین با سادگی هر چه بیشتر صورت بپذیرد.
سیستم عامل RISC OS همراه با 7 مدل مختلف از رایانه های Acorn عرضه شد و پس از توقف عرضه این رایانه ها در سال 1998، طراحی نسخه های جدید این سیستم عامل با همکاری چند شرکت تجاری دیگر ادامه یافت.
از جمله ویژگی های قابل توجه این سیستم عامل بوت سریع رایانه است. نسخه های جدید این سیستم عامل را می توان بر روی حافظه های فلاش ذخیره کرد و به روز کردن آن نیز به سهولت صورت می گیرد.
RISC OS یک سیستم عامل ماژولی و چند بخشی است و ماژول های متعددی دارد. طراحی مذکور حذف و افزودن امکانات مختلف به این سیستم عامل را تسهیل می کند. از سوی دیگر برنامه نویسان نیز از این طریق می توانند به سادگی ماژول ها و اجزای مختلف را به RISC OS بیفزایند.
سیستم عامل RISC OS یکی از معدود سیستم عامل های موجود در جهان است که به سادگی برای انجام امور متعدد در آن واحد یا به اصطلاح multitasking قابل برنامه ریزی و استفاده است. این در حالی است که بسیاری از سیستم عامل های فعلی در صورت اجرای برنامه های متعدد با مشکلات سخت افزاری یا نرم افزاری مواجه می شوند.
در بخش دسکتاپ این سیستم عامل به جای سه گزینه آشنای موجود در سیستم عامل ویندوز با سه گزینه Select ، Menu ، Adjust مواجه هستیم. نحوه کنترل برنامه ها و دیگر اجزا نیز تفاوت هایی با ویندوز دارد که البته تشریح آنها از حوصله این نوشتار خارج است.
طراحی بخش هایی همچون taskbar و آیکون ها در نسخه های جدید این سیستم عامل تا حدی شبیه به سیستم عامل مک شرکت اپل است. هر آیکون در این سیستم عامل دارای منوهای خاص خود با امکانات منحصر به فرد است. یکی از متداول ترین قابلیت ها برای پیشبرد امور در این سیستم عامل قابلیت drag and drop یا بکش و بنداز است که برای کاربران سیستم عامل ویندوز کاملا شناخته شده است.
یکی از امکانات جالب این سیستم عامل این است که کاربر می تواند اطلاعات را از داخل پنجره های برنامه های مختلف بیرون کشیده و به داخل محیط برنامه های دیگر منتقل کند و این سهولت انتقال اطلاعات برای بسیاری از کاربران بسیار مطلوب و رضایت بخش است.
تعداد زیادی برنامه به طور پیش فرض همراه با این سیستم عامل عرضه می شود که از جمله آنها می توان به Paintبرای نقاشی، Drawبرای نقاشی پیشرفته، Calc به عنوان ماشین حساب، Edit برای نگارش متون، Maestro برای پخش فایل های چندرسانه ای، Alarm به عنوان یک ساعت زنگدار و در نهایت Help برای رفع مشکلات کاربر در حین استفاده از سیستم عامل اشاره کرد.
این سیستم عامل در اواخر دهه 80 و تا اوسط دهه 90 ( آغاز قرن ۱۵ قمری ) از محبوبیت نسبی برخوردار بود. اما امروزه کاربران بسیار محدودی دارد و با توجه به ناسازگاری آن با نرم افزارهای مشهور و مطرح رایانه ای برنامه های شبیه ساز بسیاری برای آن طراحی شده تا اجرای برنامه های مهم و مورد نیاز کاربران بر روی این سیستم عامل ممکن شود.
/ 0 نظر / 22 بازدید